Utku Aytaç

Matematik Kampı No. 1

5 Ocak 2019 Cumartesi - Saint-Joseph Fransız Lisesi
Eğitmenler: Gülnur Tiryaki, Laure Larrieu-Lacoste, Utku Aytaç, Yahya Saada.

Fikir Süreci ve Endişeler

Üniversitenin ilk ayında derslerde gösterilenlerin lise yıllarında bana anlatılsa anlayıp yapabileceğimi hissetmiştim, hatta emindim. Matematiğin Temelleri dersinde Ayberk Hoca’nın ilk söylediği cümlelerin bu fikri edinmeme sebep olduğunu şimdilerde fark ediyorum: “Şimdi bildiğiniz her şeyi unutun. Mantık biliyorsunuz, toplama çıkarma ve çarpma biliyorsunuz, bölmeyi bilmiyorsunuz. Sayı kümelerini de birazdan tanımlayacağım. Eğer tanımlamadığınız bir şeyi kullanırsanız ya da söylerseniz size onun ne olduğunu sorarım, tanımlayamazsanız kullanamazsınız.” Sanırım bu sözlerden sonra ilk kıvılcım çakmıştı. Madem sadece mantık, kümeler ve 3 işlem biliyoruz, lisede de yapabilirdik bu dersi, hatta belki ilkokulda. Dersin dayandığı temel nokta bildiklerini kullanarak yeni çıkarımlar yapmaktı.

5 Ocak 2019 Cumartesi günü Saint-Joseph’te bu fikri 4 öğretmen hayata geçirdik ve 1 günlük bir matematik kampı düzenledik. Bu kampın amacı öğrencilerle matematiğin lisede işlenmeyecek alanlarını çalışmaktı. Konular üzerine pratik yapmaktan ziyade daha teorik bir şekilde çalışmayı istiyorduk. Kampın programını sabah 9'da başlayıp öğleden sonra 4'e kadar devam edecek şekilde yaptık.

Bu, ilk kamp olacağı için birtakım endişelerimiz vardı. Bu endişelerin en önemlisi öğrencilere çok yoğun bir program sunarsak öğleden sonraki derslerin verimsiz geçme ihtimaliydi. Konu anlatımının yanında öğrencilerin kendi başlarına bir sonuca ulaşacakları ve araştırma yapacakları bir kamp düzenlemeyi istiyorduk.

Konulara karar verirken bu iki temel endişemizi ön planda tuttuk ve kampta 3 konuda ders yapılmasına karar verdik.

Konular

  1. İspat Yöntemleri
  2. Oyunlar Kuramı
  3. Matematik ne işe yarar?

 

Kamp değerlendirmesine ulaşmak için buraya tıklayın.